E-Ticaret Zengini Olmak İçin 10 Altın Kural

Ticaret en genel anlamda bir mal veya hizmetin alınıp satılması olarak tanımlanabilir. Bu tanımın dijital dünyaya taşınması ise “e-ticaret”  olarak adlandırılır. Firmaların artan rekabet ortamında müşteri odaklı hizmet verebilme yarışları, kaliteli hizmeti müşteriye en hızlı, en kaliteli şekilde ulaştırma çabaları ticaretin şeklini ve sınırlarını da doğrudan etkilemiştir. Gelişen teknoloji ve giderek yaygınlaşan bilgisayar kullanımı ile birlikte “internet” kullanımı iş dünyasının yeni gözdesi olmuştur. Böylelikle mal ve hizmetlerini daha geniş bir müşteri kitlesine ulaştırmak isteyen firma yöneticileri birbiri ardına e-ticaret sitelerini kurmaya başlamış ve 2003 yılından itibaren artan bir ivme ile sayısı günümüzde 3000′i aşan irili ufaklı e-ticaret siteleri hayatımıza girmiştir.

Bir e-ticaret sitesi sahibi olmak ve müşterilerine internetten satış yapabilmeyi başarmak bol para kazanmak, zengin olmak için yeterli midir acaba? Elbette ki hayır!

“Ticaret, risk almayı bilmek sanatıdır” diye kabul edersek eğer, e-ticaret’te başarılı olmak için hem risk almayı bilmek hem de vizyon sahibi olmak gerektiğini peşinen kabul etmek gerekir. Bir takım prensipleri benimsemek, bir takım kuralları “ticaret şekli” olarak özümsemek şüphesiz ki diğer rakipler arasından sıyrılıp başarıya uzanmak için en doğru hamle olacaktır.

Bir e-ticaret yatırımını başarıya götürecek, sahibini zengin edecek, gözardı edilirse iflasa götürecek altın kuralları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dürüst olun! Satışını yaptığınız ürün veya hizmeti doğru, anlaşılır, açık bir şekilde tanıtın. Müşterilerin eksiksiz bilgilendirilmesi, potansiyel tehlikelerin veya yan etkilerin en baştan ortaya koyulması “güven” kazanmak, yasal açıdan sorumlulukları yerine getirmek için çok önemlidir.
  • Bilgilerinizi kolay ulaşılabilir şekilde kurgulayın! E-Ticaret sisteminizde müşteriler ürün ve hizmetler için hazırlanan içeriklere her zaman kolaylıkla erişebilmelidir. Satış öncesi kafalardaki soru işaretlerini, satış sonrası da doğabilecek memnuniyetsizlikleri gidermek için “kolay erişilen bilgi” en büyük yardımcınız olacaktır.
  • Maliyetleri dürüstçe ortaya koyun! Satılan mal veya hizmetin fiyatı; kullanılabilecek ödeme şekilleri ve varsa her seçeneğin sahip olduğu ekstra maliyetler; kargo/sevkıyat maliyetleri; iade ve geri ödeme işlemlerinden dolayı müşterilerden talep edilebilecek ödemelere ait tüm bilgiler ayrıntılı şekilde duyurulmalıdır. Unutmamak gerekir ki “müşteriler kötü süprizlerden hoşlanmaz; özellikle bu süpriz bir ödeme talebi üzerineyse” 
  • Taahhüd alındığının altını çizin! Müşterilerin e-ticaret sitesinde gerçekleştirdikleri siparişlerde Uzak Mesafeli Satış Sözleşmesi kuralları çerçevesinde bir takım taahhüdlerin altına imza atmış gibi sorumluluk taşıdıklarının anlaşılmasını garanti etmek gerekir. Hem müşterinin hem de işletmenin çıkarlarını korumak için bu gereklidir. Mutlak müşteri memnuniyeti için müşterilere imkanlar el verdiğince “değiştirme”, “iptal” ve “iade” hakları da tanımak fark yaratır.
  • Modern online ödeme seçenekleri bulundurun! Müşterilere birden fazla ödeme seçeneği sunmak hizmet anlayışınızın modernliği ve güvenilirliği hakkında en büyük deliller olarak görülür. Müşteri sadece havale yapmaya ya da kredi kartı kullanmaya mahkum edilmemelidir. Özellikle günümüzde “cepbank”, “paypal”, “kapıda ödeme” şeçenekleri tüketicilerin alışveriş eğilimlerini olumlu etkiledikleri kanıtlanmış yeniliklerdir. 
  • Bilgi güvenliğini garanti edin! Müşterilerden alınan her türlü bilgi, özellikle ödeme sırasında kullanılan kredi kartı bilgileri kesinlikle kullanılmamalıdır. Müşteriler verdikleri adres, telefon numarası gibi bilgilerin izinleri dışında üçüncü şahıslarla paylaşılmayacağını bilmek isterler. Kredi Kartı bilgilerinin ise veritabanında hiç kayıt edilmiyor olması hem güvenlik hem de güvenilirlik açısından önemlidir.
  • Sistem güvenliğini sağlayın! Oluşturulan e-ticaret sitesinde ödeme ekranlarından tutun da üyelik formlarına kadar nitelikle veri girişi yapılan her ortamın güvenliğini sağlamak en önemli sorumluluktur. SSL sertifikası, 3D Secure sistemi ile ödeme kabulü sistem güvenliğini sağlamak için en büyük yardımcılardır.
  • Soru ve sorunları dinleyin, çözüm üretin! Müşterilerin satış sonrasında her türlü sorun ve sorularını iletebilecekleri bir ortama kavuşturulmaları çok önemlidir. İster telefon hattı ile donatılmış bir Çağrı Merkezi ister iletişim formları ile yapılandırılmış bir Müşteri Hizmetleri soru ve sorunların toplanması ve çözüme kavuşturulması için çok önemli yapılar olacaktır. 
  • Politika ve Prosedürlerinizi en başta belirleyin! Ticaret anlayışının ve firma kimliğinin müşteriler tarafından anlaşılması ve benimsenmesi için prosedür ve politikaların en baştan belirlenmesi gerekir. Böylelikle e-ticaret sisteminizin parçası olan insanlar değişse bile sisteminizin karakteri değişmez, keyfi uygulamaların önüne geçilmiş olur. Unutulmamalıdır ki “sistemli çalışmak” üretken bir sistemin doğmasını sağlayacaktır.
  • Doğru pazarlama ve reklam araçlarını kullanın! İnternet üzerinden faaliyet gösterildiği unutulmamalı ve internet kullanıcılarının hedef kitle olduğu gözönünde tutularak reklam ve pazarlama faaliyetleri planlanmalıdır. Yerel bir gazeteye verilecek tam sayfa bir reklam ile popüler bir internet sitesine verilecek küçük bir banner reklam arasında nasıl bir kazanç/maliyet ilişkisi olduğu çok iyi analiz edilmelidir. Doğru reklam sitenin önce bilinirliğini artırır. Reklamın arkasından gelecek başarılı bir pazarlama kampanyası ile satışlar ve karlılık da artacaktır.

Bol kazançlı e-ticaret faaliyetleri temenni ederim.

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message